Jūlijs – liepu mēnesis

Jūlijs – liepu mēnesis

Ir vasaras vidus, un jūlijs bieži vien tiek dēvēts par liepu mēnesi, jo tieši šobrīd varam dabā noreibt no liepziedu saldenās smaržas. Liepas ir izplatītas Latvijā, un jūlijā tās zied visās malās. Arī pie mums kempingā un mūsu pilsētā – Valdemārpilī. Kā zināms Valdemārpils lepnums ir tieši Elku liepa (resnākā liepa Baltijā), un tādēļ šī pilsēta tiek dēvēta arī par liepu pilsētu.

Liepu ziedi ir ļoti veselīgi, un šis ir īstais brīdis, kad šos gaiši dzeltenos ziediņus ievākt gan tējai, gan arī skaistumkopšanai un ārstniecībai. Liepziedi satur polisaharīdus, ēterisko eļļu, miecvielas, flavonoīdus, saponīnus, karotīnu un nedaudz arī C vitamīna (liepu lapās C vitamīns ir vairāk). Lai pareizi ievāktu liepziedus, tos ir jāievāc saulainā un sausā laikā, un uzreiz pēc ievākšanas jāizžāvē, izklājot tos plānā kārtā uz papīra. Tiem ir jāžūst ēnā vai labi vēdinātā telpā. Ja būsiet pareizi izžāvējuši, tad liepu ziedi paliks gaiši dzeltenā krāsā. Pēc tam izžāvētos liepziedus uzglabā mājās sausā un tumšā vietā, sargājot no mitruma, uzglabāšanai izmantojot auduma vai papīra maisiņus, kārbas vai stikla burkas.

Visizplatītākais liepziedu pielietojums no sendienām ir tieši tēja. Lai pagatavotu vienu krūzi liepziedu tējas, nepieciešams aptuveni ēdamkarote liepziedu, ko pārlej ar karstu ūdeni, ļauj ievilkties 3-5 minūtes, un pēc tam nokāš. Der atcerēties, ka nav ieteicams liepziedu tēju dienā izdzert vairāk par trīs krūzītēm, lai nerastos problēmas ar sirdi.

Liepziedu uzlējumam piemīt sviedrējoša, pretiekaisuma un diurētiska iedarbība, tāpēc, lai pilnībā izmantotu liepziedu labās īpašības un spētu novērtēt liepu nomierinošo iedarbību, ieteicams nedoties ārā, bet mierīgi atpūsties telpās. Arī mūsu kempingā, ja vēlaties relaksēties ar liepziedu tēju, iesakām to baudīt mucu mājiņās, atpūšoties un izbaudot skaisto vasaras nakti uz ezera vai Sasmakas ezera krastā. Ja esat ar paaugstinātu nervu sistēmas jūtīgumu, iesakām izmantot iespēju relaksēties mūsu kempinga karstajā baļļā zem ziedošajām liepām.

Tautas medicīnā liepziedu tēju lieto saaukstēšanās gadījumā – pret iesnām, klepu, paaugstinātu temperatūru. Liepziedi palīdz angīnas, augšējo elpceļu iekaisumu, bronhīta un klepus ārstēšanai; tie veicina atklepošanu un uzlabo vispārējo imunitāti. Tos var arī dzert gremošanas traucējumu gadījumos, kā arī, lai pazeminātu asinsspiedienu vai mazinātu galvassāpes, pat migrēnu. Tā kā liepziedi iedarbojas nomierinoši, tad tos lieto arī kā stresa mazināšanas un miega veicināšanas līdzekli, tāpēc jāņem vērā, ka liepziedu tēju nevar dzert, ja pēc tam jāsēžas pie automašīnas vai cita transportlīdzekļa stūres. Izraisītā miegainība var slikti beigties, tāpēc esiet uzmanīgi. Tiem, kuriem patīk karsēties pirtī, iesakām pērties ar liepu zaru pirts slotiņām, pirms tam iedzerot liepziedu tēju, lai veicinātu sviedrēšanu.

Skaistumkopšanā, lai atgūtu veselīgu sejas krāsu, var izmantot liepziedu kompreses, liekot tās uz sejas un acīm. Pārnākot mājās, pēc garas darba dienas varat sev pagatavot nomierinošu vannu ar liepziediem – atsevišķā traukā 100 g kaltētus liepziedus aplej ar 2 l ūdens, ļauj ievilkties, pēc tam šo šķidrumu pievieno vannas ūdenim. Labākam efektam ieteicams baudīt arī tēju ar liepziedu medu.

Lai visiem laba veselība un mierīgs prāts! Dzeriet liepziedu tēju, perieties pirtī ar liepu zaru slotiņām un baudiet jūlija siltos vakarus zem ziedošām liepām!