Vasaras saulgrieži

Vasaras saulgrieži

Zied pļavas, dzied putni, vakari kļūst garāki un gaišāki, arī laiks beidzot mūs lutina kā vasarā, un tūlīt, tūlīt jau būs klāt vasaras saulgrieži. Lai gan lielākajai daļai uzreiz rodas asociācijas ar Līgo svētkiem, tomēr tas nav viens un tas pats. Vasaras saulgrieži tiek svinēti mazliet agrāk – 21. jūnijā. Tad diena ir visgarākā un nakts visīsākā.

Cilvēki jau no seniem laikiem ir sekojuši līdzi Saules ceļam un ievērojuši tradīcijas. Viena gada laikā, Zemei apritot ap Sauli, ir četri nozīmīgi punkti, kas saistīti ar dienas un nakts garuma izmaiņām, un tos sauc par saulgriežiem. Katriem saulgriežiem rituāli ir atšķirīgi. Vasaras saulgriežos īpaša nozīme ir ugunij un ūdenim, kam šai naktī piemīt dziedinošs spēks. Tieši tāpēc dažādi ticējumi liecina, ka ir jāpeldas ezeros un upēs vai jāvārtās rīta rasā. Tiek uzskatīts, ka rasas tīrības spēks palīdz vairot skaistumu un mazināt visas kaites, savukārt par ūdeni ticējumi vēsta, ka vasaras saulgriežos tas spēj attīrīt no jebkura grēka. Uguns rituāls dod spēku, enerģiju un veselību. Tas tiek veikts, vispirms salasot pļavā trejdeviņas zāles (trīs reiz deviņas), vēloties par katru vēlēšanos. Pirmās deviņas – par sevi, otrās deviņas – par saviem tuvajiem, trešās deviņas – par zemi, tautu, valsti, pasauli. Pēc saulrieta tiek iekurts ugunskurs, paņemti salasītie zāļu pušķīši, klusībā vai skaļi tiek izteikta vēlēšanās, ar vārdiem “Lai top!” visus trejdeviņu zālīšu pušķīšus pa vienam iemet ugunskurā un sadedzina.

Vasaras saulgriežus var saukt arī par zāļu dienu, jo šajā dienā daba dod visu savu spēku cilvēkiem, kuri ir gatavi to saņemt, un ikviens ziedošs augs ir atvēlēts cilvēka veselības atjaunošanai un sargāšanai. Dodieties dabā, savāciet zāļu tējas, piniet vainagus vai vienkārši saplūciet zāļu pušķīšus, ko ielikt vāzē, ienest pirtī vai sadedzināt ugunskurā!

Vēl viens vasaras saulgriežu rituāls ir došanās pirtī, lai stiprinātu atskārsmi, ka esam ne tikai fiziskas, bet arī garīgas būtnes. Arī šajā rituālā būtiska nozīme ir trejdeviņu zālīšu pušķīšiem, kurus pēc tam ienest pirtī, un tie noderēs pirmajai karsēšanās reizei, kas ir kā meditācija, un tās laikā ir svarīgi ieelpot salasīto zālīšu smaržu. Pēc otrās karsēšanās ir jānoberžās ar pašu veidotajiem augu pušķīšiem, un tad jau notiek pēršanās, kuras laikā tiek izjusts bērzu slotiņas spēks. Kad pirts rituāls pabeigts, ieteicams nogulties zālē, lai atjaunotos izsīkusī enerģija.

Arī Valdemārpilī gatavojoties vasaras saulgriežiem – 20. jūnija agrā rītā bija iespēja sagaidīt saullēktu Sasmakas ezera pludmalē – klausoties mūzikā un dziesmās, supojot vai laivojot, peldoties un izbaudot izjādes zirga mugurā.

Vasaras saulgriežu īpašās sajūtas varēsiet noķert arī tepat, mūsu kempingā, ja vien paši to vēlēsieties. Mums ir gan laivas, gan supi, gan arī pirts un ugunskura vieta. Tuvumā ir arī pļavas, kur varat saplūkt dažādus augus vainagam vai pušķītim. Vainags ir jāpin no ārstniecības augiem, lai tad, ja gada laikā saslimstat, varat no tā pagatavot zāļu tēju un veseļoties, tādēļ ir svarīgi vainagā neiepīt indīgus augus, kas var kaitēt veselībai. Ticējumi vēsta, ka no trejdeviņu zālēm pītais vainags ir kā maģisks aplis, un, uzliekot to galvā, cilvēks tiek pasargāts no nelaimēm, slimībām un nelabvēļiem.

Lai kā arī jūs izvēlētos pavadīt šo maģisko dienu, izmantojiet īpašo vasaras saulgriežu dabas spēku savas veselības labā! Esiet veseli!