Pirts slotiņu maģija

Pirts slotiņu maģija

Rudenī, kad tik ļoti kārojas vairāk būt siltumā un palutināt savu ķermeni, tad dzestrā gaisa kontrastam nav nekā labāka par īstu lauku pirti. Turklāt pirts ir veselīga gan ķermenim, gan dvēselei. Un īsta latviskā pirts nav iedomājama bez slotiņām, ar kurām pašam sevi vai citus nopērt.

Vasarā īpašs pirts sagatavošanās rituāls ir svaigi plūktas un sietas slotiņas, bet rudenī un citos gadalaikos izmanto izžāvētas, pirms pēršanās aukstā ūdenī ieliktas un atdzīvinātas slotiņas. Tikai nedrīkst pārāk ilgi noturēt pirtsslotu tajā ūdenī, citādāk viss labums paliek tajā.

Jau kopš seniem laikiem latviešiem ir svarīga pirts, un tai ir dažādi īpaši rituāli. Turklāt mēs, latvieši, esam īpaši arī ar to, ka pirtī ienesam visu augu un koku valstību. Katram kokam un augam ir sava iedarbība uz ķermeni, kas tiek ņemta vērā, un jo dažādākas slotiņas, jo labāk. Tā var panākt daudzveidīgāku iedarbību uz organismu.

Tomēr visvairāk tiek izmantotas bērzu slotas, jo bērzs gan uzmundrina, līdzsvaro, gan attīra un relaksē, gan arī palīdz atjaunot spēkus. Vēl bieži mēdz pirtīs izmantot ozola, liepas vai apses lapotos zariņus, bet jauktās pirts slotiņas no dažādiem kokiem vislabāk der likšanai virs un zem galvas, jo tā peramais var gan ieelpot, gan uzņemt dažādus aromātus. Agrāk uzskatīja, ka no liepām gatavota pirts slota ir piemērota sievietēm, lai vairotu sievišķību, un ozola slotiņas der tikai vīrietim, bet mūsdienās jau vairs nav šāds uzskats aktuāls, tādēļ, ka arī sievietēm ir vajadzīgs spēks un enerģija, bet vīriešiem – nedaudz sievišķā.

Ja esi nolēmis pērties pats, nevis palūgt to darīt pirtniekam vai kādam draugam, tad visbiežāk pietiek tikai ar vienu vai divām slotiņām, un ļoti būtiski ir zināt galvenos principus, ar ko sākt un kā jāturpina pēršanās. Pēršanos jāsāk ar kājām un per enerģijas plūšanas virzienā uz augšu – uz galvas pusi, jo tas nāk par labi asinsritei. Vispirms pirtī kārtīgi jāizsildās, jāattīra un jānoskrubē miesa, bet pēc tam var sākt pērties, sākot ar pēdām un pa vienai kājai visā garumā. Pēc tam plikšķina pa plaukstu, un tad izper kārtīgi gan vienu, gan otru roku. Tālāk lieliem un kārtīgiem vēzieniem izper skaustu, muguru, sānus, dibenu un kāju aizmuguri. Vieglītēm izper arī krūtis, bet spēcīgākiem vēzieniem – vēderu. Pēršanos noslēdz, slotiņas karstumā uzvirpinot un ar tām uzsildot paceles, paduses un kājstarpi. Pēc tam ļoti svarīgi ir doties dzesēties vēsā ūdenī, neaizmirstot atveldzēt tajā arī galvu. Izlietotās slotiņas pēc pirts procedūrām vēlreiz neizmanto, bet gan sadedzina.

Pēc kārtīgas izkarsēšanās un pēršanās pirtī ir tik patīkama sajūta. Varbūt pat šķiet, ka jūties kā no jauna piedzimis. Tas tā ir tādēļ, ka pirtsslotas ir ļoti būtiskas ķermeniska labuma un enerģijas gūšanai, kā arī dvēseles dziedināšanai. Pie mums kempingā varat izbaudīt gan īstu lauku pirti un pēršanos ar slotiņām, gan arī pēc tam atdzesēties ar veldzējošu peldi turpat blakus Sasmakas ezerā. Brauciet ciemos vēl šajā nedēļas nogalē vai piesakiet pirti un nakšņošanu kempingā nākamajā vasarā!

Ja vēl oktobrī vēlaties atpūties, rezervējot tikai pirti un kublu, tad rakstiet mums privāti uz info@ezermala.lv, arī sociālajos tīklos var sūtīt privātu ziņu vai arī zvanīt uz šo numuru: +371 23 889 009. Gaidīsim ciemos!