Ko apskatīt Valdemārpilī?

Ko apskatīt Valdemārpilī?

Ja esi novadnieks, Valdemārpils un tās apkārtne Tev nav sveša, bet pie mums daudzi viesi brauc atpūsties arī no citiem Latvijas novadiem, un nekad iepriekš nav bijuši šajā pilsētā. Lai varētu apvienot atpūtu pie mums kempingā ar Valdemārpils iepazīšanu, esam sagatavojuši sarakstu ar apskates objektiem, ko noteikti ir vērts apskatīt pilsētā.

  • Piemiņas zīme Krišjānim Valdemāram

Iebraucot Valdemārpilī no Talsu puses, uzreiz pamanīsiet pilsētas centrā labajā pusē pieminekli, kas ir piemiņas zīme jūrniecības pamatlicējam Latvijā, vienam no jaunlatviešu kustības vadītājiem un skolotājam Sasmakas (pilsētas agrākais nosaukums) miestā. Šeit Krišjānis Valdemārs ieguva savu pirmo izglītību, un pēc tam viņš privāti skoloja Sasmakā dzīvojošos zēnus, lai nopelnītu naudu tālākajām mācībām. Pieminekli atklāja 1993. gada 18. novembrī. Tā autore ir tēlniece Dzintra Jansone, akmeņkalis – Jānis Šķirus. Starp citu, tieši par godu Krišjānim Valdemāram 1926. gadā Sasmaku pārdēvēja par Valdemārpili.

  • Valdemārpils luterāņu baznīca

Turpat pilsētas centrā varat apskatīt arī Valdemārpils evaņģēliski luterisko baznīcu, kas pēc Sasmakas muižas īpašnieka, Piltenes landrāta Kristofera fon Hoenastenberga-Vīganta pasūtījuma ir celta 1646. gadā. Šajā baznīcā ir arī piemiņas plāksne Krišjānim Valdemāram.

  • Sasmakas muiža

Dodoties uz kempinga pusi, pa ceļam noteikti apskatiet arī Sasmakas muižu, kas atrodas Valdemārpils parkā netālu no Sasmakas ezera rietumu krasta. Muiža vēstures avotos pirmoreiz minēta 1582. gadā, kad tā piederēja Manteifeļu-Szoeges dzimtai. Vēlāk muiža nonāca Hoenastenbergu-Vīgandu dzimtas īpašumā, bet pēdējie īpašnieki bija Heikingi. Muižas kompleksā ietilpst kungu dzīvojamā māja, vagara māja, saimniecības ēkas. Kungu māja celta 1886. gadā, un kādu laiku tajā atradās Ārlavas pagastvalde (no 1920. gada), bet pēc tam (1949. – 1980. gadam) šajā ēkā bija Valdemārpils vidusskola.

  • Valdemārpils Elku liepa

Ja reiz esat Valdemārpilī, tad noteikti jums ir jāredz dižākā, resnākā un populārākā liepa Latvijā un Baltijā – Elku liepa. Tā atrodas blakus Sasmakas muižai. Lai gan īsti šim kokam nav stumbra, jo lielākā daļa milzīgo zaru ložņā pa zemi, tomēr 30 cm augstumā no zemes 1980. gadā apkārtmērs tika izmērīts, un tas bija sasniedzis 8,8 m. Pēc vētrām un stumbra bojājumiem apkārtmērs saruka, bet 2008. gadā tas atkal sasniedza 8,33 m. Koks ir tik iespaidīgs, ka blakus tam ikviens var sajusties maziņš. Liepas zari paceļas debesīs 26 m augstumā. Blakus Elku liepai atrodas 17. gs. lielgabals ar stobra garumu 2,16 m, kalibrs 10 cm. Arī to varat pie reizes aplūkot.

  • Sasmakas ezers – tilts pāri ezeram

Vēl viens nozīmīgs apskates objekts, kas atrodas mūsu kempinga tuvumā, ir satiksmes ceļa tilts pāri Sasmakas ezeram. Valdemārpils iedzīvotāji var lepoties ne tikai ar resnāko liepu Baltijā, bet arī ar Sasmakas ezeru, kas ir vienīgais ezers Latvijā, pār kuru ir pārbūvēts tilts.

Izbraucot šo maršrutu un apskatot ievērojamākos apskates objektus, droši tālāk dodieties uz mūsu kempingu. Mēs jūs gaidīsim! Ja vēlaties aplūkot vēl kādus apskates objektus, kas atrodas pilsētas tuvumā, varat par tiem iegūt informāciju šajā mājaslapā: http://www.valdemarpils.lv/valdemarpils/apskates-objekti/